BİR ÜLKE HAYAL EDİYORUM

 • 02
  EYL
  1258 hit
  BİR ÜLKE HAYAL EDİYORUM

   

  BİR "ÜLKE" HAYAL EDİYORUM

  Bir ülke hayal ediyorum.
   
  Yeni bir güne huzurla uyandığımız," acaba bugün hangi kötülüklerle karşılaşacağız" diye düşünmediğimiz gün hayal ediyorum...
   
  *İnsanların güvende olduğu,yeni bir güne uyandığımızda ciğerimizin yanmadığı bir gün hayal ediyorum.
   
  *Çocuğumu büyütürken "korkmadığım" günler hayal ediyorum. Onu okula gönderirken, bakkala gönderirken, "acaba organ mafkası kaçırır mı?" diye düşünmeden, çocuğumun parklarda rahatca oynamasını, mahallede güvenle bisiklet sürmesini hayal ediyorum.
   
  *Tecavüze uğrar mı, sapıklar yoluna çıkar mı? diye korkmadığım günler hayal ediyorum. İlkokul çocuğunun kılık kıyafetinden etkilenen sapıklar var diye çocugumun giyim özgürlüğünü kısıtlamadığım günler hayal ediyorum.
   
  Çocuğumun ezber zihniyeti ile değil, yap-boza dönen eğitim sistemi ile değil, "üreten, deney yapan, sorgulayan" bir sistemle yetişmesini hayal ediyorum.
   
  *Devlet okullarında Yabancı dil eğitimine ağırlık verilmesini, bunu yaparken de gramer odaklı değil, "uygulamalı bir sistem" kurulmasını hayal ediyorum. Yabancı dilin dünyaya açılan bİr kapı olduğunun bilincinde bir eğitim anlayışı olmasını hayal ediyorum...
   
  * Huzurla işe giden insanları hayal ediyorum. İşten atılırım korkusu ile kişiliğinden taviz vermeyen çalışanların olduğu bir iş ortamı istiyorum. İş güvencesi hayal ediyorum.
   
  *Çalışanına saygı duyan, "çalışanı sayesinde ayakta olduğunu bilen patron zihniyeti hayal ediyorum... Aybaşını nasıl getiririm? diye hesap yapmayan, "ihtiyacı" olduğunu rahatlıkla alabilen, istediğini giyen, tatile çıkan insanları hayal ediyorum.
   
  Kamu ve özel sektörün en çok "eğitim bütçesine" pay ayırlamalarını hayal ediyorum. Eğitime önem veren; "insana" önem verdiğini bildiğim için bu bana umut veriyor.Bunu bilmeyi hayal ediyorum.
   
  *İnsanların ayak kaydırma oyunları yapmadığı, ön plana çıkmak için başkasına "çamur atmadığı" bir ülke hayal ediyorum. "Başarısı ve güçlü yönleri" ile rakibinden bir adım öne çıkmayı hedef bilen insanların çoğaldığı bir dünya hayal ediyorum.
  *İnsanların haksızlıklar karşısında susmadığı, susturulmadığı bir dünya hayal ediyorum.
   
  *Sokaklarda yardım için dilenen insanların olmadığını, çaresizliğin olmadığı bir ülke hayal ediyorum,
   
  *Annemi babamı hastaneye götürdüğümde, internetten randevu alsamda sıra beklemediğim, doktorun 2 dakika değilde 20 dakika hastasıyla ilgilendiği günleri hayal ediyorum.
   
  *Kimi insanların açlık içinde kıvrandığı, kimi insanların da zenginlik ve lüks içinde yaşadığı bir ülkede gelir adaletsizliğinin olmadığı bir türkiye hayal ediyorum.
   
  *Ülkemin her karışının her coğrafyasının karış karış bereket ve nimet saçtığı bu topraklarının ve insanlarının, keşfedilmesini, ekonomik değerle ülkeme girdi sağlamasını hayal ediyorum.
   
  Kıymeti bilinmeyen unsurların açığa çıkmasını hayal ediyorum...
   
  Dışa bağımın olmadığı günleri hayal ediyorum.
   
  Dünyaya model olan bir Türkiye hayal ediyorum...
   
  Herkesin huzur ve mutluluk içinde olduğu , doğusundan batısına, akdenizinden karadenizine tek yürek, tek millet tek bayrak olan bir Türkiye'nin birbiri ile kenetlendiği birbirine sahip çıktığı barış, sevginin hakim olduğu bir Türkiye hayal ediyorum.
   
  Sevgi ve başarılar dilerim... Gonca Elibol