İş Dünyasında ÇALIŞANLARIN ve YÖNETİCİLERİN Görevleri

 • 08
  ŞUB
  905 hit

  İş Dünyasında ÇALIŞANLARIN ve YÖNETİCİLERİN Görevleri

  Size bu yazımda " İş Dünyasında Başarı için ASTLARın ve ÜSTLERİN Rolü" adlı kitabımdan bahsetmek istiyorum. Sanırım geç bile kaldım. Bildiğiniz gibi Küreselleşme ile birlikte günümüzde teknolojik alanda müthiş ilerlemeler kaydedilmiş, bilgi toplumunun yaşandığı bir döneme girilmiştir.

  Dünyada olup biten her türlü bilgiye bir tıkla ulaşmanın mümkün olduğu bu çağda, iş dünyasının trendleri de değişmiştir. Bilgi toplumunun artması, teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte iş dünyasında eski yıllara oranla insan emeğine duyulan ihtiyaç azalmış, yerini makinalar ve bilgisayarlar almıştır. Mevcut personellerin gücünden yararlanmak, performansını arttırmak, yenilik ve yaratıcılığını geliştirmek, onları mutlu etmek, öğrenme ve başarısını arttırmak için en önemli unsur “yönetici” olmuştur.

  Yönetici; çalışanından verim almak amacıyla ona karşı öğretici olmalı, yol göstermelidir. Her çalışan faklı yapılara sahiptir ve herkesin verim ve başarı yöntemi farklıdır.

  Tüm yöneticiler çalışanın güçlü olduğu yönleri keşfetmeli ve bu noktalara odaklanarak çalışanından yararlanmalıdır. Çalışanın başarısının işletme başarısına yol açacağı bilinciyle hareket etmelidir. Asla yanlışa mahal vermemeli, adımını atmadan önce önünü görerek boşluğa düşmemelidir.

  Yönetici şunu bilmelidir ki; “yanlış çalışma” zaman kaybı, üretim kaybı, iş kaybı, maliyet unsuru olmakla birlikte işletme için önemli bir sorundur. Yönetici işi yönetendir. Çalışanları da bu noktada organize edendir. Çalışanı üzerinde asla kişisel tatmin yapmamalı,"Narsistik kişiler gibi davranmamalıdır. Hem yöneticinin hem astların kafasının rahat olması için benim uyguladığım bir yöntemim var. Bundan kitabımda da bahsettim. Çalışanımdan bir iş sonucu beklediğimde,onlara bir görev verdiğimde hep istediğim sonuçları alıyorum. Çünkü her şeyi yazılı yapıyorum.Görev tanımı dışında, aylık haftalık toplantılar yapıp, hep birlikte imza altına alıyoruz. Hiçbir şey havada kalmıyor. İşler istenildiği gibi giderken herkes de mutlu oluyor. Bildiğiniz gibi iş hayatında mutlu olmak çok önemlidir. "Mutlu çalışanlar büyük başarılara imza atarlar". İş hayatında Astlardan beklenen; görevlerini yerine getiren, araştırmacı , öğrenmeye ve değişime açık, inovatif düşünen, yaratıcı, problem çözme becerisi gelişmiş, baskı ve stres altında çalışabilen, riskleri öngörebilen ve önlem alan ve yöneticine yol gösteren, sonuç odaklı olmaları beklenmektedir.. Buna ek olarak saygılı, iletişim becerilerinin güçlü, güler yüzlü, diksiyonu düzgün, etik değerlere önem vermeleri beklenmektedir. Şu gerçektir ki, her şirket patronu, CEO’su, Genel Müdürü, Direktörü, Yöneticisi, Ustabaşı vb. tüm yönetim kadrosunda çalışan kişiler, çalışanlardan "verim" almayı ister. Astlar ise; yöneticisin onu anlamasını, ona yol göstermesini, yapıcı eğitici olmasını,çalışanına değer vermesini, yaptıkları çalışmalarının başarı ile sonuçlanması durumunda ödüllendirilmeyi, takdir görmeyi, eksiklikleri karşısında geliştirilmeyi, kariyer planlamasının yapılmasını ve iyi bir ücret almayı ister. iş hayatında çalışanların ve yöneticilerin görevlerini anlatan bilimsel bir çalışma olan kitabım, kamu ve özel sektörde hem çalışanlara ve hem yöneticilere yol gösteren ve başarı için önemli püf noktaları vermektedir. Kitapta bulunun öneriler sayesinde, iş dünyası çalışanlarının başarılarını arttırarak, büyüyen, gelişen, yeni yatımlar yapan ve dünya çapında marka olan işletme sayılarının çoğalmasıdır. Beraberinde gelecek olan ve istihdam olanaklarıyla işsizliğin önüne geçilmesi ve özellikle ülkemizin ekonomisinin güçlenmesine katkı sağlamaktır. Düşlerinizdeki iş hayatını elde etmede sizlere kaynak olacak kitabımı keyifle okumanızı tavsiye ederim. Gelişen ve ileriye giden bir Türkiye'de yaşamak dileğiyle, Sevgi ve başarılar dilerim... Gonca Elibol İnsan Kaynakları Yönetimi Uzmanı/Eğitmen/Yazar info@seninkariyerin.com www.seninkariyerin.com İş Dünyasında Başarı için ASTLARın ve ÜSTLERin Rolü (dr.com.tr/idefix vs) 1-058.jpg2-050.jpg